Klar til DM for minigraver

78532_1
Bendt Risom var igen hurtigst i Herning ved den indledende runde til DM for minigraver

 

 

 

 

 

I alt 18 mænd er klar til finalen om at blive Danmarks bedste på minigraver. Finalen foregår som sædvanligt til Roskilde Dyrskue til sommer, så de 18 finalister har et par måneder til at træne.

Udtagelsen fandt sted 28. marts, hvor der var indledende runder rundt om i landet, hvor  udlejningsvirksomheden Loxam har afdelinger.

Som sædvanligt var det en åben konkurrence, hvor deltagerne kunne komme direkte ind fra gaden og dyste.

Finalen foregår 30. maj på Roskilde Dyrskue, og ligesom i de indledende runder kommer finalen til at foregå i en halvanden tons gravemaskine.  De fire forskellige øvelser i årets finale er:

  • Afretningsøvelse, hvor gravemaskinens skovl bliver udstyret med en metalpind, som skal trækkes imellem to stykker jern, uden at røre jernet.
  • Op ad bakken-øvelse, hvor en bold skal skubbes op i et hul på en skrå plade.
  • Balanceøvelse, hvor en klods skal flyttes fra en piedestal til en anden.
  • Punkt og prikke-øvelse, hvor maskinføreren skal tegne og forbinde seks prikker på en tavle.

Finalisterne

De 18 finalister, som skal dyste om at være Danmarks bedste 2014, er:

  • – Christian Vestergaard fra Entreprenørfirmaet JBR Aps, udtaget i Viborg.
  • – Thomas Kristensen fra AK Entreprenør Service, udtaget i Bårse.
  • – Flemming Saxe fra Søndergård Nedrivning, udtaget i Karlslunde.
  • – Christian fra Nordkysten, udtaget i Vassingerød.
  • – Jack Bondo fra J. Jensen, udtaget i Hillerød.
  • – Brian Rasmussen fra HBM Salg & Service, udtaget i Roskilde.
  • – Jacob Stavnskær fra Stavnskær, udtaget i Kalundborg.
  • – Thomas Jensen fra KB Enterprise, udtaget i Slagelse.
  • – Mads Grønhøj fra Arkil A/S, udtaget i Aalborg.
  • – Bendt Risom fra JB Multiservice, udtaget i Herning.
  • – Kent Mahler fra I. Anker Andersen, udtaget i Holbæk.
  • – Jens Kristensen fra Munck Forsyning, udtaget i Odense.
  • – Thomas Jørgensen fra Hofmann, udtaget i Nordhavn.
  • – Alex Mørch fra Gorm Hansen og Søn, udtaget i Frederikssund.
  • – Henning Søndergaard fra Troels Jørgensen, udtaget i Sakskøbing.
  • – Thomas Nytoft fra Nips Service, udtaget i Fredericia.
  • – Morten Lund Nielsen fra Arkil A/S, udtaget i Sønderborg.
  • – Ulrik Næsted Nielsen fra Arkil A/S, udtaget i Århus.